Gram Altın Kritik Eşikten Sadece 2 TL Uzakta. Zamanla Yarışıyor

Altın fiyatları, yeni haftaya yatay seyirle başladı. Gramı 1998 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 3 bin 350 lira ve cumhuriyet altını 13 bin 650 liradan satılıyor.

FED’İN ETKİSİNE YÖNELİK BEKLENTİLER

Altının ons fiyatındaki düşüş eğilimi devam ediyor. Şu an itibarıyla yüzde 0,1 azalışla 2 bin 24 dolar seviyesinde dengelenmiş durumda. Analistler, ABD’de açıklanan güçlü ekonomik verilerin “yumuşak iniş” senaryolarını desteklediğini ve bu hafta ABD’de enflasyon başta olmak üzere önemli makroekonomik verilerin takip edileceğini belirtti.

FED’İN FAİZ POLİTİKASI BEKLENTİLERİ

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ve para piyasalarındaki beklentiler de altın fiyatlarını etkiliyor. Mart ayında faizlerin sabit bırakılma ihtimali yüzde 83, mayısta faiz indirimi ihtimali ise yüzde 63 olarak fiyatlandırılıyor.

TEKNİK AÇIDAN DEĞERLENDİRME

Teknik açıdan, altının ons fiyatında 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 20 ve 2 bin 10 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğu belirtiliyor.

GÜNÜN GÜNDEMİ

Bugün yurt içinde sakin bir veri gündemi varken, yurt dışında ABD’de hazine bütçe dengesi verilerinin takip edileceği kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x