Avrupa’da 4 ülkenin yapabildiğini Türkiye tek başına yapıyor! İşte KAAN ve Sadık Kanatları

  • Haber7 – ÖZEL / Emir Yücel

Savunma sanayi alanında ülkeler her geçen gün yeni projelerini duyurmaya devam ediyor. 2018 yılında 6.Nesil savaş uçağı yapacaklarını duyuran İngiltere, geliştirecekleri 6. Nesil savaş uçağı için İtalya ve Japonya ile anlaştığını duyurmuştu. 2035 yılında tam faaliyete geçecek ‘Tempest’ projesi için çeşitli farklı ülkeler de Loyal wingman olarak adlandırılan (sadık kanat adamı) projelerini geliştiriyor.

Savaş uçağının kanatlarında uçacak insansız savaş uçakları, asıl savaş uçağının korumalığını yapacak. Böylelikle yüksek maliyetler ile üretilen savaş uçaklarının hem korunması hem de yıpranmaması amaçlanıyor. İnsansız savaş uçakları ve Tempest için toplamda 6 ülke çalışmalarını sürdürüyor.

KAAN 6.NESİLE UYARLANACAK

6. Nesil savaş uçaklarının DNA’sında bulunan takım konseptini 5. Nesil savaş uçaklarına uyarlama hamlesi de Türkiye’den geldi.

21 Şubat tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştiren Milli Muharip Uçağımız KAAN tüm dünyada gündem olmuştu. Büyük yatırımlar ve çalışmalar sonucu ortaya çıkan Milli Muharip Uçağımız 5. Nesil savaş uçağı olmasına rağmen 6. Nesil savaş uçaklarında uygulanacak takım konseptine uyarlanacak.

İngiltere’nin Tempest projesi için çeşitli farklı ülkeler takımı tamamlamaya çalışırken, KAAN’ın takımı ise sadece milli ve yerli olacak.

Milli Muharip Uçağımız KAAN’ın sadık kanat adamları, Baykar tarafından üretilen Bayraktar Kızılelma ve Tusaş tarafından üretilen Anka 3 olacak.YENİ KAANLAR YERLİ MOTORA SAHİP OLACAK

İlk test uçuşunu başarıyla tamamlayan KAAN’ın yeni üretimleri, gösteriye çıkan ilk uçakla aynı olmayacak. Sürekli geliştirilmeye açık olan KAAN’ın yeni varyasyonlarında yazılımlar farklılaşırken silah sistemlerinde de geliştirme yapılacak.

KAAN’ın yeni varyasyonlarında Milli motor konfigürasyonu kullanılması için de çalışmalar şimdiden başlamış durumda.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x